NYLA Talks

„Viskas sustojo.“ Lietuviai, pandemiją išgyvenantys svetur. II dalis

Atsisiųsti

„Nyla“ podkaste tęsiame pokalbius su skirtingose šalyse ir žemynuose pandemiją išgyvenančiais klausytojais. Antrojoje dalyje skambiname į Pekiną, Niujorką, Madridą, Lisaboną, Londoną ir Irako Kurdistano miestą Suleimaniją. Fiziškai atskirti žmonės turi įveikti dvigubą užduotį: išgyventi ir virusą, ir artėjančią ekonominę krizę.

(norėdami išgirsti epizodą, paspauskite „Play“ mygtuką aukščiau. Taip pat įrašą raskite podkastų programėlėse ir „Spotify“)

Niujorkas tapo koronaviruso židiniu JAV. Brukline šiuo metu gyvenanti žurnalistė, podkasto bendraautorė Indrė Kiršaitė sako neįsivaizdavusi, kad „miestas, kuris niekada nemiega“ gali būti sustabdytas – bet šiuo metu būtent tai ir įvyko.

Klausytoja Dalia išvyko į Lisaboną porai savaičių – bet nusprendė pasilikti karantiną išgyventi čia. Taisyklės Portugalijoje pamažu griežtėja. Jei anksčiau galėjai bėgioti parke – dabar daugelis teritorijų tampa atitvertos nuo žmonių.

Klausytoja Agnė Vasiliauskaitė ligoninėje Irako Kurdistane. Jau kovo pradžioje čia buvo pradėti ribojimai – ir dėl to viruso protrūkį pavyko sustabdyti. Šalies ligoninėmis nereikia rinkti pinigų priemonėms įsigyti, nes jų paprasčiausiai netrūksta.

Sveikata turi savo kainą: Irako Kurdistane įvestos komendanto dienos, praktiškai visus gyventojus, išskyrus dalį būtiniausius darbus atliekančių žmonių, uždariusios namuose. Išvykusieji į gatvę turi turėti rimtą priežastį tai daryti ir gali būti sustabdyti policijos.

Londono Feisbuko biure dirbantis Kostas Kononovas antra savaitė dirba iš namų. Tiems Jungtnės Karalystės gyventojams, kurie dėl viruso negali tęsti savo darbo, vyriausybė skyrė apsaugą – 80% jų įprasto atlyginimo dalies.

Madridas, vienas gyviausių Europos miestų, šiuo metu turi vieną griežčiausių karantinų pasaulyje. Sociologė Reda Jureliavičiūtė į lauką išeina tik išvesti šuns ir tai leidžiama tik greta namų. Ispanijoje epizodo išleidimo metu (kovo 31-ąją) patvirtinta virš 90,000 koronaviruso atvejų, 8,000 žmonių mirė.

Kinijoje koronaviruso pikas, panašu, kad praėjo. Kaip pasakoja Lietuvos kultūros atašė Tomas Ivanauskas, Pekine veikia dauguma restoranų ir kavinių, tačiau masiniai renginiai dar nevyksta, o užsieniečių atvykimas į šalį laikinai uždraustas.

Epizodo redaktorius ir vedėjas: Karolis Vyšniauskas
Interviu autoriai: Karolis Vyšniauskas, Berta Tilmantaitė, Martyna Šulskutė
Garso įrašų redaktorė: Kata Bitowt (Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos garso įrašų studija)
Fotografijomis šiam epizodui pasidalino patys pašnekovai. Fotoredaktorius – Artūras Morozovas
Muzikos kompozitorius: Martynas Gailius
Padedanti redaktorė: Martyna Šulskutė

Ankstesni „Nyla“ epizodai koronaviruso tema:

Lietuviai, pandemiją išgyvenantys svetur. I dalis
Gyventi su COVID-19. Kalba mokslininkai
„Esame tarsi karinėje parengtyje.“ Gydytojai, kovojantys su koronavirusu

***

„Nyla“ podkaste kas savaitę tiriame socialines ir kultūrines temas. Kviečiame išgirsti visus epizodus ir palaikyti podkastą per „Patreon“


Prisidėkite prie NYLA kūrimo: