NYLA Media

Reabilitavusios emociją. Interviu su LRT radijo dokumentikos kūrėjomis

Atsisiųsti

Šiemet pirmą kartą už audio žurnalistiką įteiktas Pulitzerio prizas patvirtino – garso istorijos išgyvena aukso amžių. Lietuvoje šį žanrą iki meistrystės įvaldžiusios kolegės iš LRT radijo dokumentikos komandos, kurių darbus „Nyla“ komandoje klausome ir iš kurių mokomės. Šis interviu yra pirmasis bandymas garsiškai užfiksuoti lietuviškos radijo dokumentikos istoriją, kuri atnešė kitokią prieigą prie žmogaus FM eteryje.

„Prireikė laiko reabilituoti emociją, subjektyvius žmonių išgyvenimus. Leisti žmonėms kvėpuoti. Anksčiau montažo tradicija buvo kitokia – reikėjo viską kuo greičiau pasakyti, pauzė atrodė kaip techninis brokas. Reikėjo ir klausytojų, ir redaktorių ausį pripratinti prie kitokio kalbėjimo. Tai įvyko, nes buvo žmonių, kurie norėjo kurti dokumentikas savo sveikatos ir laisvalaikio sąskaita“, – sako Vaida Pilibaitytė, LRT radijo dokumentikos viena redaktorių ir aplinkosauginės laidos „Vienkartinė planeta“ autorė.

Interviu kalba ji ir Vita Ličytė, kita apdovanota LRT radijo dokumentikų prodiuserė. Su jomis šnekasi Karolis Vyšniauskas ir Martyna Šulskutė. Interviu įrašinėtas viename iš Vilniaus miškų, siekiant išeiti iš studijos – ką savo darbe daro ir radijo dokumentikos komanda.

(norėdami išgirsti pokalbį, paspauskite „Play“ mygtuką aukščiau. Taip pat įrašą raskite podkastų programėlėse ir „Spotify“)

Vaida Pilibaitytė (kairėje) ir Vita Ličytė, dvi iš penkių šiuo metu LRT radijo dokumentikos komandą sudarančių žurnalisčių. Užtruko, kol Radijo dokumentika gavo atskirą vietą laidų tinklelyje – bet šiuo metu, anot apklausų, tai yra viena klausytojų mėgstamiausių nacionalinio radijo laidų.

Kaip vieną esminių lūžių karjeroje Vaida prisimena 2006 m. LRT laidų ciklą „Europa Plius“. Lietuvos, tuo metu naujos ES šalies žurnalistai, keliavo po Europą ir rengė pasakojimus su užsienio pašnekovais ir ekspertais. Dirbti dar turėjo su kasetiniais diktofonais, kurių įrašus reikėjo konvertuoti į skaitmeną. Vaida kartu su komanda tuomet parengė pasakojimus apie atominę energetiką, švietimą ir kitus to meto – ir dabarties – Europos klausimus. Jie virto įžanga į tolesnį dokumentikos lauką.

Vita Ličytė yra sukūrusi garsinius pasakojimus apie socialinę atskirtį, pavyzdžiui, apie mokyklų nelygybę Lietuvoje. „Šio darbo viltis – padėti augti didesnei empatijai visuomenėje ir tarpusavio supratimui.“

Garsinę patirtį galima prilyginti literatūros skaitymui. Abi medijos įgalina vaizduotę. Vaida nustebo iš kolegės Danijoje sužinojusi, kad pasakotojai garsu ten gauna viešą finansavimą, taip, kaip ir literatūros autoriai. Danijai toks visuomenės palaikymas padėjo sukurti stiprią radijo dokumentikos sceną.

Dokumentikos kūrėjai turi nuolat varžytis su laiku. „Kiek laiko turi sukurti pasakojimui – tiek jo ir prireiks“, – sako Vita. Jų komandai reikia palaikyti nuolatinį pasakojimų kūrimo tempą. Naujos LRT radijo dokumentikos išleidžiamos kas savaitę, sekmadieniais 11:05 val. Jų įrašai publikuojami LRT mediatekoje ir podkastų aplikacijose.

Tiek Vaida, tiek Vita, tiek ir daugelis radijo dokumentikos kūrėjų savo žurnalistines karjeras pradėjo nuo darbo naujienų redakcijoje. Ten įgyti interviu ir montavimo įgūdžiai vėliau buvo naudingi sulėtinant tempą ir kuriant ilgesnius, naratyvinius pasakojimus.

Vienas retų užkulisinių kadrų. Vaida Pilibaitytė įrašinėja dokumentiką „Antra oda“ apie kuršių kapų rekonstruktorius – žmones, kurie pagal archeologinius radinius detaliai ir kruopščiai atkuria įkapes. Vienas tokių žmonių – Denisas Nikitenka. „Mums prie kojų – lagaminas su tokiais jo atkurtais daiktais. Esam netoli kapavietės kur kuršis buvo palaidotas“, – prisimena Vaida. Deniso Nikitenkos fotografija.

Garsų kolekcionavimas. Vita Ličytė metro Paryžiuje. Odetos Vilkišiūtės fotografija.

Mokymasis kartu. Radijo dokumentikos kūrėjų bendruomenė yra glaudi – nėra neįprasta prodiuseriams surengti mokymus ir perduoti žinias vieni kitiems. Fotografijoje – pačių susiorganizuoti mokymai LRT patalpose su danų prodiusere Rikke Houd. E. Blaževič fotografija.

Įrašyti vėją. Vaida Pilibaitytė Mace Head atmosferos tyrimų stotyje Airijos vakarinėje pakrantėje. Dariaus Čeburnio fotografija

***

Interviu autoriai: Karolis Vyšniauskas, Martyna Šulskutė
Montažo režisierius: Karolis Vyšniauskas
Fotografas (interviu nuotraukos): Artūras Morozovas
Muzikos kompozitorius: Martynas Gailius
Studijinis balsas įrašytas Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos garso įrašų studijoje, garso režisierė Kata Bitowt
Epizode nuskamba Thomo Manno festivalio jaunimo esė konkurso pranešimas

Epizode paminėtos ir / ar apdovanotos LRT radijo dokumentikos (chronologiškai):

Tolesniam domėjimuisi:

***

„Nyla“ podkaste kas savaitę tiriame socialines ir kultūrines temas. Kviečiame išgirsti kitus epizodus ir palaikyti podkastą per „Patreon“

 


Prisidėkite prie NYLA kūrimo: