NYLA Talks

Ray Bartkaus 90-ųjų Niujorkas

Atsisiųsti

91-aisiais Rimvydas Bartkus vaikščiojo Niujorko gatvėmis be kontaktų, darbo, bet su noru mieste pasilikti. Vilnietį neištariamu vardu pastebėjo „The New York Times“ meno redaktorius, atvėręs jam duris į pirmaujantį pasaulio laikraštį, kuriam Bartkus piešia lig šiol.

Persikrikštijęs į Ray („kaip indėnai, tikiu, kad žmogus gali keisti savo vardą, nes keičiasi pats“), Bartkus šiandien yra tarp veikliausių Lietuvos išeivijos menininkų. Šis pokalbis daugiausia sukosi apie miestą, kurio nebėra – 90-ųjų Niujorką: purvinesnį, ne tiek gentrifikuotą ir stebinusį laisve. Dalį pastarosios Ray atnešė į Marijampolę, kur kartu su vietos bendruomene kasmet gaivina šį miestą gudriais darbais.

Ray Bartkus namuose-studijoje Filadelfijoje, 140 km nuo Niujorko. Iš jį suformavusio miesto jis, kaip ir daugelis menininkų, išsikraustė dėl nuolat augančių nuomos kainų.

Bartkaus iliustracijos, padėtos ant jo grandiozinio, dar nebaigto darbo – veidrodinės JAV konstitucijos. Kiekvieną originalaus dokumento raidę menininkas perpiešė veidrodiniu principu, taip komentuodamas dabartinę JAV prezidento politiką.

Iliustratorius nuo 91-ųjų piešia „The New York Times“ knygų skilčiai „Book Review“, piešiniais komentuodamas idėjas, kurias recenzijų autoriai rašo apie knygas. Kai kuriuos piešinius jis turėdavo nupiešti per kelias valandas.

Pastaruosius penkerius metus Bartkus, kartu su kolegomis iš Niujorko ir vietine marijampoliečių bendruomene spalvina šį miestą. Nuotraukoje – Marijampolės užtvankos pastatas. Lig tol siena buvo pilka.

„Nusileidimo takas“, Bartkaus instaliacija Pasaulio lietuvių jaunimo susitikime 2013 m.

Pernai Vašingtono „Union“ stotyje Bartkus įrengė savo „Sodų“ instaliaciją pažymėti Lietuvos šimtmetį.

„Alien Symphony“, ateivių simfonija Marijampolėje

Lietuviškas šaknis turintis kultinis muzikantas Bob Dylan ant Marijampolės sienų. Interviu su Ray diskutavome ir apie dvigubą pilietybę – privilegiją kurią, paradoksalu, dėl turėto sovietinio paso, lietuvis-amerikietis Bartkus turi.

Epizodo redaktorius, interviu ir fotografijų autorius Karolis Vyšniauskas, muzikos autorius Martynas Gailius, garso redaktorė Katažina Bitowt, redagavimo konsultantės Martyna Šulskutė ir Berta Tilmantaitė, fotografijų redaktorius Artūras Morozovas. Prie epizodo kūrybos prisidėjo Audra Skuodaitė ir Beatričė Bankauskaitė. Savo darbų fotografijomis pasidalino pats Ray Bartkus.

Už studiją dėkojame podkasto partneriams Nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai. Už Niujorko garsus dėkojame Relaxing Recordings.

Epizodą remia:

Skirkite 2% pajamų mokesčio Nanook žurnalistikai:

všį „Dokumedija“, įmonės kodas 303506867.

Visi NYLA podkasto epizodai:


Prisidėkite prie NYLA kūrimo: