NYLA Talks

Perpratęs ebolą: Gytis Dudas

Atsisiųsti

Ebolos virusas Vakarų Afrikoje užkrėtė 28,000 žmonių iš kurių 11,000 neišgyveno. Tai beprecedentis atvejis modernioje žmonijos istorijoje. Evoliucinis biologas Gytis Dudas norėjo suprasti, kaip ebola išplito, kad kitą kartą būtume labiau pasiruošę. Sietle (JAV) vadovaudamas 96 mokslininkų komandai, jis ištyrė 1610 ebolos genomų. Jų tyrimo išvados buvo išspausdintos prestižiniame mokslo žurnale Nature.

Egzistuoja realybė, kurioje viskas galėjo būti kitaip. „Virusų gyku“ save vadinantis Dudas užaugo Vilniaus Žirmūnų mikrorajone, mokslą matydamas kaip antraeilį prioritetą norint įgauti socialinį statusą. NYLA podkastui jis pirmą kartą pasakoja savo istoriją lietuviškai.

Su Gyčiu Dudu kalbėjomės liepą, jam trumpam grįžus į Lietuvą iš Sietlo (JAV). Šiuo metu mokslininkas persikėlęs į Gotenburgo miestą Švedijoje

Surinkti duomenis – tik pirmas etapas. Antras yra juos vizualizuoti. Matome ekrano nuotrauką iš klipo, kuriuo Dudas pavaizdavo ebolos plitimą 2013 – 2015 m.

Pokalbis buvo ne tik apie virusus, bet ir apie bendrą mokslo būklę, paliečiant „parašiutinį mokslą“ Afrikoje, religiją ir mokslininkų įvaizdį

Epizodo autoriai Karolis Vyšniauskas ir Martyna Šulskutė, garso režisierė Kata Bitowt, muzikos autorius Martynas Gailius, fotografė Gintarė Kulytė. Interviu įrašytas NYLA partnerių Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos studijoje.

Tolesniam domėjimuisi:

Virus genomes reveal factors that spread and sustained the Ebola epidemicžurnalas Nature, autorius Gytis Dudas

A big-picture look at the world’s worst Ebola epidemic, by Mary Engel, Fred Hutch News Service

Person of the year: The Ebola Fighters, by TIME magazine


Prisidėkite prie NYLA kūrimo: