NYLA Bonus

Nepatogaus kino diskusija: Žmogaus pėdsakas žemėje. Kaip jį sumažinti?

Atsisiųsti

Skaičiuojama, kad iki 2100-ųjų metų pasaulinė šiukšlių tarša išaugs tris kartus. Kaip galima šį procesą sulėtinti? Ar įmanoma ir gyventi patogiai, ir mažiau teršti? Ar dėl klimato išsaugojimo ryžtumėmės atsisakyti gero gyvenimo atributų – pavyzdžiui, mažiau keliauti lėktuvais ar netgi turėti mažiau vaikų? Ar turėtumėm?

Šiuos klausimus kėlėme diskusijoje, įvykusioje festivalyje „Nepatogus kinas“, kurios įrašu šiandien dalinamės „Nyla“ podkaste. Diskusija buvo iš dviejų dalių: pirmoji – ką mes visi galime padaryti individualiame lygmenyje. O tada kalbėjome apie politiką ir visuotinius pokyčius, įsitraukiant ir žiūrovams.

Diskusija buvo redaguota vardan aiškumo ir trumpumo.

(norėdami išgirsti diskusiją, paspauskite „Play“ mygtuką aukščiau)

Dalyviai, iš kairės: Renata Sagatauskė, Antakalnio bendruomenės iniciatyvos „Miesto Laboratorija“ viena įkūrėjų, Rugilė Matusevičiūtė, ekologijos podkasto „Išpakuota“ vedėja, Gaudrimė Driskiūtė, „Fridays For Future Vilnius“ aktyvistė, Simonas Tarvydas, žiedinio dizaino namų „Indi“ dizaineris, Miglė Makuškaitė, ekologiškų prekių parduotuvės „Urban Earth Lovers“ bendraįkūrėja. Moderatorius žurnalistas Karolis Vyšniauskas, „Nyla“ podkasto redaktorius. 

Prieš dvejus metus publikuota studija parodė, kad didžiausi pokyčiai gyvenime, kuriuos gali padaryti vardan mažesnės taršos – atsisakyti automobilio, ilgų skrydžių, taip pat pereiti prie vegetariškos mitybos. Bet pats didžiausias – ir kontroversiškiausias – yra „turėti vienu vaiku mažiau.“

Diskusija atsispyrė nuo filmo „Žemė“ arba „Earth“, tiriančio, kaip žemės paviršius yra niokojamas vardan statybų ir kuro gavybos. Jį sukūrė austrijos dokumentaristas Nikolaus Geyrhalter. Filmas kalba ne tiek apie klimato kaitą, kiek apie kraštovaizdžio kaitą. Bet abu šie procesai susiję.

Spalio 9-ąją, diena prieš diskusiją paskelbta, kad 20 naftos kompanijų yra atsakingos už daugiau nei trečdalį šiltnamio dujų emisijų. Kokią įtaką tuomet turi vienas žmogus?

Iliustratorė Austėja Zaveckaitė (Pink Kashpirovsky) pasidalino su mumis darbu „For the burning times“ – jos reakcija į klimato krizę.

Redaktorius ir montažo režisierius: Karolis Vyšniauskas
Garso įrašo autorė: Viltė Gustytė
Fotografijų autorius: Artūras Morozovas
Iliustracijos autorė: Ūla Rugevičiūtė Rugytė

***

„Nyla“ podkaste kas savaitę tiriame socialines ir kultūrines temas. Kviečiame išgirsti visus epizodus ir palaikyti podkastą per „Patreon“

Šio epizodo partneriai – „Žaliasis taškas“, nepelno organizacija, siekianti, kad kuo daugiau pakuočių Lietuvoje būtų perdirbama. Daugiau informacijos:

 


Prisidėkite prie NYLA kūrimo: