NYLA Live

Nepapasakota Lietuvos moterų kovos istorija

Atsisiųsti

Lietuva yra tarp pirmųjų valstybių Europoje, kurioje moterys gavo teisę balsuoti, pasiekusi tai anksčiau už Prancūziją, Italiją, Šveicariją, ar JAV. To nebūtų įvykę be stiprių moterų organizacijų.

Mažai žinoma, kad kitą dieną po Vasario 16-osios akto paskelbimo, Kaune surengtas mitingas, kuriame moterys protestavo, kad nebuvo įtrauktos į Lietuvos Tarybą. Buvo platinamos peticijos, kurias, istorikai teigia, galėjo pasirašyti iki 20 tūkst. žmonių. Kiek toks progresyvumas gyvas dabar, minint Lietuvos 100-metį?

Ankstyvuosius Lietuvos moterų judėjimus kėlėme kaip temą pirmojoje NYLA Live diskusijoje, vasario 6-ąją surengtoje Vilniaus universitete. Joje dalyvavo Lietuvos moterų istorijos tyrinėtoja profesorė Virginija Jurėnienė, viena iš iniciatyvos „Vasario 17-oji – Nacionalinė emancipacijos diena“ autorių daktarė Margarita Jankauskaitė, ir žmogaus teisių portalo manoteises.lt redaktorė, žmogaus teisių aktyvistė Jūratė Juškaitė. Diskusiją moderavo NYLA podkasto vedėjas Karolis Vyšniauskas.

 

Karolis Vyšniauskas, Jūratė Juškaitė, Margarita Jankauskaitė ir Virginija Jurėnienė.

1918 m. vasario 17-osios peticija – 1 puslapis

1918 m. vasario 17-osios peticija – 2 puslapis

Nuotraukų autorė: Berta Tilmantaitė © Nanook.lt

Už diskusijos erdvę dėkojame Vilniaus universiteto Tarptautinių ir politikos mokslų institutui, už pagalbą rengiant diskusiją – emancipacija.lt komandai.

NYLA muzikos kompozitorius: Martynas Gailius

NYLA garso režisierė: Kata Bitowt

Epizodo prodiuseris: Karolis Vyšniauskas


Prisidėkite prie NYLA kūrimo: