NYLA Talks

„Nebeprisiminiau, kada turėjau laiko sau.“ Perdegusi karta, I dalis

Atsisiųsti

„Jauti, kad niekada negyveni dabartimi. Arba gailiesi, ko nepadarei praeityje, arba jaudiniesi dėl ateities. Dabartis yra pilka zona, kur negali atsigręžti į save, nes tau baisu“, – taip Vilniuje užaugusi, Niujorke gyvenanti kino publicistė Marija Silk–Šilkūnaitė apibūdina savo perdegimo laiką, atėjusį po penkių metų kasdienio darbo.

Nauja darbuotojų karta atsisakė daugelio senųjų taisyklių, tarp jų – ir darbo valandų paisymo. Visada būti „On“ tapo norma. Bet dar prieš kelis metus norėję įrodyti, kad nėra „tinginiai milenialai“, dabar daugelis jaunųjų profesionalų išgyvena apatiją, jausdami, kad jų gyvenimas nebepriklauso jiems, o jų, kaip žmonių vertę nulemia jų sukuriama ekonominė vertė.

Kaip tai pakeisti? Ar tai paties jauno žmogaus galioje, o galbūt reikia ir politinių pakeitimų, svarstant kaip mes toliau gyvensime ir dirbsime? Šiems klausimams skirsime du „Nyla“ epizodus. Dalinamės pirmuoju.

„Ilgainiui atradau būdus, kurie man padeda“, – sako Marija, pirmojo epizodo pašnekovė, sutikusi jais pasidalinti. Su ja kalbasi podkasto vedėjas Karolis Vyšniauskas

Jauniems žmonėms Lietuvoje vis primenama, kad jie turi daug geresnes gyvenimo sąlygas nei ankstesnės kartos. Tačiau tai sukelia spaudimą būti sėkmingais ir laimingais, peraugantį į psichologines problemas. Marija Silk „Lietuvos milenialų“ situaciją lygina su pirmos kartos imigrantų vaikų JAV patirtimis – jų tėvai taip pat užaugo daug sudėtingesnėmis sąlygomis ir kovojo už geresnį gyvenimą savo vaikams.

Nepriklausomo kino pasaulis yra konkurencingas, turi labai daug dirbti, kad jame išsilaikytum. Tai palieka mažai erdvės artimiems žmonėms. „Nusistačiau laiką, kada bendrauju su šeima, įsidėjau tai į darbo kalendorių. Dabar kiekvieną sekmadienį susiskambiname. Santykiai tapo artimesni.“

Siekdama nuraminti „emocines notifikacijas“ Marija išbandė meditaciją – tai vis labiau populiarėjanti praktika. Kartu ji ir labai pelninga: meditacijų aplikacijos „Calm“ vertė šiemet pasiekė 1 milijardą JAV dolerių.

Podkasto pokalbius įrašinėjame Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos studijoje. Antrajame „Perdegimo“ epizode kalbėsimės su psichologu Andriumi Jančiausku, iš jo interviu ims Berta Tilmantaitė

„Beveik visiems pažįstamiems mano amžiaus žmonėms atrodo, kad reikia kažką daryti. Pradedama suprasti, kad toks gyvenimo būdas nėra tvarus“

Epizodo vedėjas ir redaktorius Karolis Vyšniauskas, garso režisierės Katažina Bitowt ir Aistė Baltraitytė, muzikos autoriai Katažina Bitowt ir Martynas Gailius, fotografė Severina Venckutė, fotoredaktorius Artūras Morozovas. Epizode nuskamba „Shibui Partners“ pranešimas.

Tolesniam domėjimuisi:

How Millennials Became The Burnout Generation, by Anne Helen Petersen, Buzzfeed

Why Are Young People Pretending to Love Work?, by Erin Griffith, The New York Times

The YouTube stars heading for burnout: ‘The most fun job imaginable became deeply bleak’, by Simon Parkin, The Guardian

Burnout Isn’t Just a Millennial Affliction, by Shannon Palus, Slate


Prisidėkite prie NYLA kūrimo: