NYLA Bonus

Mūsų istorinė atmintis: Cvirkos klausimas

Atsisiųsti

Tai, kas liepos 17-ąją įvyko Rašytojų sąjungoje, buvo daugiau nei diskusija nuimti ar palikti rašytojo Petro Cvirkos paminklą Vilniuje. Tai buvo retai nutinkantis kultūros atstovų forumas, kuriame giliai kalbėta apie sovietmečio atmintį šiandienos Lietuvoje ir miestiečių teisę į miestą.

Kaip pastebėjo viena iš pranešėjų, Vilniaus dailės akademijos menotyrininkė Agnė Narušytė, žurnalistiškai tai nebuvo lygiaverčiai debatai – dauguma kalbėjusių pasisakė paminklą palikti, kaip istorinės atminties ženklą. Tačiau, pridėjo ji, paminklą nuimti (dėl Cvirkos veiklos okupacinėje sovietinėje valdžioje) norinčiųjų stovykla šiuo metu turi politinę galią. Tad diskusija suveikė kaip alternatyvios nuomonės pagarsinimas po to, kai į Rašytojų sąjungos laišką savivaldybė nesureagavo.

„Nyla“ podkaste vis tirdami Lietuvos identitetą ir istoriją, dalinamės diskusijos įrašu su klausytojais. Kaip ir su kitais „bonus“ epizodais, įrašo neredagavome, išsaugodami jį kaip originalų dabarties laikmečio dokumentą.  

Paminklas Petrui Cvirkai Vilniaus centre pastatytas 1959 m. Jo skulptorius yra Juozas Mikėnas, laikomas vienu Lietuvos moderniosios skulptūros pradininkų.

Tarpukario Lietuvoje Petras Cvirka buvo bene svarbiausias naujos kartos Lietuvos rašytojas. Šiandien požiūrį į jį labiausiai formuoja rašytojo veikla sovietmečiu, kai jis, bent jau okupacijos pradžioje, atvirai palaikė sovietinės valdžios idėjas, 1940 m. dalyvavo Liaudies seimo delegacijoje į Maskvą. Diskusijos ašyje – klausimas, kaip šiandien turėtume vertinti Lietuvos kultūrai nusipelniusius, bet su okupacine valdžia kolaboravusius žmones.

Pranešėjai:

Garso įrašo autorė ir redaktorė: Viltė Gustytė
Fotografė: Emilija Paciūnaitė
Tekstas: Karolis Vyšniauskas

***

„Nyla“ podkaste kas savaitę tiriame socialines ir kultūrines temas. Kviečiame išgirsti visus epizodus ir palaikyti podkastą per „Patreon“


Prisidėkite prie NYLA kūrimo: