NYLA Feature

Moterys ir IT: Kaip atverti industrijos duris?

Atsisiųsti

Tie, kas kurs technologijas, kurs ateitį. Perspektyviausiomis profesijomis šiandien laikomos programėlių kūrėjų (app developer) ir kompiuterinių sistemų analitikų (computer systems analyst). Tačiau moterys technologijų darbuose Lietuvoje sudaro tik apie 20 procentų darbuotojų. Panaši situacija yra pasauliniu mastu. NYLA pašnekovių teigimu, dėl to nukenčia pati IT industrija, prarasdama moterų talentus ir sukurdama vienpusiškesnius produktus. Kaip industrijos duris atverti plačiau? Epizode kalba keturios skirtingai IT pasaulyje veikiančios lietuvės.

Monika Katkutė, technologijų programos vaikams „Bit&Byte“ įkūrėja: „40% mūsų moksleivių yra mergaitės, 60% – berniukai. Mažesnėse amžiaus grupėse mergaičių netgi būna daugiau. Bet ties 10-aisiais metais, jos nebeateina – dažnai dėl tėvų sprendimo.“

„Egzistuoja mąstymas, kad kompiuteris yra berniukų reikalas. Kai mergaitės paauga, jas tai pradeda veikti.“

Vida Jonušytė grįžo į Lietuvą iš Jungtinės Karalystės, kur vadovauja kompanijos „Trafi“ tarptautinei duomenų komandai. „Pastebėjau, kad Lietuvoje vyrai visada sveikinasi vieni su kitais spausdami ranką. Kai ateina eilė pasisveikinti su manimi, jie pasimeta. Reaguoju juoko forma. Tai tikrai nėra esminė problema. Bet tokie kultūriniai kodai priverčia susimąstyti.“

Žydrūnė Vitaitė, „Women Go Tech“ mentorystės programos įkūrėja, šiemet buvo viena iš trijų lietuvių, pakviesta į Pasaulinį ekonomikos forumą Davose. „Lyčių lygybės klausimas ten – vienas esminių.“

„Mano tikslas – kad „Women Go Tech“ nebereikėtų.“

Žydrūnė Vitaitė vadovauja kompanijos „Eldes“ tarptautinių pardavimų skyriui. Lietuviška kompanija platina apsaugos sistemas į daugiau nei 50 šalių. Visi jas kuriantys inžinieriai šiuo metu yra vyrai.

 Aurelija Urbonavičiūtė yra viena iš nedaugelio moterų – IT startuolių vadovių Lietuvoje. Kol rengėme epizodą paskelbta, kad jos įkurtas „Tipi“ gavo 350 tūkst. eu investicijų injekciją.

Aurelija pastebi, kad stipriausius IT produktus sukuria mišrios kompanijos – taip yra atsižvelgiama į abiejų lyčių lūkesčius.

Epizodo autorius ir prodiuseris Karolis Vyšniauskas, garso režisierė Kata Bitowt, fotografijų autorius Mindaugas Drigotas, muzikos autorius Martynas Gailius, video autoriai Mindaugas Drigotas ir Karolis Pilypas Liutkevičius. Epizodą pristato Telesoftas.

Susipažinti su pašnekovų veiklomis galite: TipiWomen go Tech, Trafi, Bit & Byte.

Tolesniam domėjimuisi:

Data doesn’t lie: tech firms need to hire more women to succeed by Sarah Lacy, Wired

Women in Tech – The Missing Force. TED Talk by Karen Catlin

‘I see things differently’: James Damore on his autism and the Google memo by Paul Lewis, The Guardian

Ankstesnis NYLA epizodas apie seksizmą kompiuterinių žaidimų industrijoje.


Prisidėkite prie NYLA kūrimo: