NYLA Talks

Lietuviai, pandemiją išgyvenantys svetur. I dalis

Atsisiųsti

Koronaviruso sukelta pandemija atskyrė žmones, bet kartu juos ir fenomenaliai sujungė.

Mes susiskambinome su klausytojais Pietų Afrikos Respublikoje, Italijoje, Švedijoje ir Baltarusijoje, kad sužinotume, kaip su virusu kovoja jų šalys ir jie patys. Taip pat pasikalbėjome su tolimųjų reisų vairuotoju, grįžusiu iš Italijos, ir lietuve, parskridusia specialiu reisu Balis-Vilnius. Tai yra pirmoji dviejų dalių pasakojimo dalis.

(norėdami išgirsti įrašą, paspauskite „Play“ mygtuką aukščiau. Taip pat įrašą raskite podkastų programėlėse ir „Spotify“)

Pietų Afrikos Respublikoje dirbantis projekto „Gydytojai be sienų“ humanitarinis darbuotojas Andrius Slavuckis su dukromis. Anksčiau jis dirbo su Ebolos protrūkiu Siera Leonėje. Anot Andriaus, PAR socialinę distanciją užtikrinti yra daug sunkiau – žmonės čia dažnai įsikūrę didelėse šeimose, tiek jauni, tiek vyresni žmonės gyvena kartu. Tai didina užsikrėtimo riziką.

Oficialiai visiems į Lietuvą atvykusiems žmonėms šiuo metu privalomas 14-os dienų karantinas. Bet anot mūsų pašnekovo, tolimųjų reisų vairuotojo, jis nė karto nebuvo patikrintas kelyje iš Italijos į Lietuvą. „Sakau Lietuvoje pasieniečiams, kad man būtų gerai pasitikrinti, nes grįžtu iš karštų taškų. Jie sako – Ne, jums nepriklauso. Važiuok ir nesuk galvos.“

Internetinių puslapių dizainerė Sima gyvena Romoje, Italijoje, Europos viruso epicentre. Kad susikauptų karantino metu, ji įsivedė informacijos higieną: apie virusą naujienas seka tik kai valstybės pareigūnai vakarais 6 valandą kalba viešoje spaudos konferencijoje. Ir ne daugiau.

Lietuvos ambasadoje Baltarusijoje dirbantis Mindaugas Gabrėnas. „Yra dvi situacijos“, – sako jis. „Viena, kurią pristato valdžia, o kita – kurią supranta patys Baltarusijos žmonės. Oficialusis Minskas visus ramina, mokslai universitetuose yra tęsiami. Bet miestas ištuštėjęs, o kaukių vaistinėse nebeliko.“

Guoda Bardauskaitė iš Balio į Lietuvą parskrido specialiu lėktuvu, kuris leidosi tris kartus, kad pasipildytų kuro. Po to ji atsidūrė priverstiniame karantine ne savo namuose, kur turėjo valgyti nevegetarišką maistą, bet nusprendė paklusti taisyklėms. Jos pagiriamasis žodis Lietuvoje sukurtai prevencijos sistemai suveikė kaip atsvara neigiamoms naujienoms ir sulaukė 5,000 pasidalijimų feisbuke.

 

Epizodo redaktorius ir vedėjas: Karolis Vyšniauskas
Interviu autoriai: Berta Tilmantaitė, Karolis Pilypas Liutkevičius, Martyna Šulskutė, Artūras Morozovas
Garso įrašų redaktorė: Kata Bitowt (Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos garso įrašų studija)
Fotografijoms šiam epizodui pasidalino patys pašnekovai. Fotoredaktorius – Artūras Morozovas
Muzikos kompozitorius: Martynas Gailius

***

Ankstesni „Nyla“ epizodai koronaviruso tema:

Gyventi su COVID-19. Kalba mokslininkai
„Esame tarsi karinėje parengtyje.“ Gydytojai, kovojantys su koronavirusu

***

„Nyla“ podkaste kas savaitę tiriame socialines ir kultūrines temas. Kviečiame išgirsti visus epizodus ir palaikyti podkastą per „Patreon“


Prisidėkite prie NYLA kūrimo: