NYLA Talks

Kurti nepriklausomą kiną Rusijoje

Atsisiųsti

Интервью на русском языке Вы можете услышать здесь.

Natalija Meščaninova (Natalia Meschaninova) savo filmuose rodo šiuolaikinį Rusijos gyvenimą taip realistiškai, kad atrodo, jog žiūri dokumentiką. Jos režisuotas filmas „Kombinatas „Viltis“ Vilniaus kino festivalyje „Kino pavasaris“  2014-aisiais laimėjo vieną iš programų, o greitosios pagalbos drama „Aritmija“ tapo nepriklausomo kino hitu Rusijoje, gavusiu beveik 30 tarptautinių nominacijų skirtinguose apdovanojimuose.

Tačiau režisierė ir scenaristė yra susimąsčiusi. Rusijoje priimtas įstatymas, draudžiantis mene naudoti keiksmažodžius, atėmė iš jos herojų autentišką kalbą. Ji nesijaučia laisva savo šalyje kurti taip, kaip nori. Tačiau išvykti irgi negali, nes rusiškas pasaulis su visomis jo spalvomis jai tampa ir didžiausiu įkvėpimu.

Su režisiere susitikome Vilniuje kovą „Kino pavasario“ metu. Pateikiame lietuvišką interviu versiją. Originalią rusišką versiją išgirskite čia.

Rusijos greitosios pagalbos darbuotojų gyvenimus ypač realistiškai vaizduojanti „Aritmija“ buvo nominuota festivaliuose Karlovy Vary, Haifoje, Adelaidėje, Klivlende. Rusijos kino apdovanojimuose „Kinotauras“ filmas pripažintas metų filmu.

„Žodžio laisvei dabar gresia didelis pavojus, nes niekas iki galo nežino, kas leidžiama, o kas ne. Taip prasideda savicenzūra. Ateina daug jaunų žmonių, kurie bando prastumti scenarijus su visiškai proputinistiškomis idėjomis“ – Natalija Meščaninova

Tai pirmas interviu, kurį ėmė podkasto garsistė, garso menininkė Kata Bitowt.

Interviu išvertėme į lietuvių kalbą tiems, kurie rusiškai nekalba.

Epizodo lietuviškos ir rusiškos versijų autorė Kata Bitowt, redaktorius Karolis Vyšniauskas. Fotografijų autorės Gabriela Aleksejeva ir Gintarė Kulytė. Garso režisierė Kata Bitowt, muzikos autorius Martynas Gailius. Vertimas iš rusų kalbos – Kata Bitowt, dubliavimas – Sabina Gasperowicz. Už studiją dėkojame NYLA podkasto partneriams Nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai. Už galimybę susitikti su Natalija Meščaninova dėkojame festivaliui „Kino pavasaris“.

Tolesniam domėjimuisi:

‘Arrhythmia’ (‘Aritmiya’) review by Stephen Dalton, The Hollywood Reporter

Russian law bans swearing in arts and media, BBC

Pataisymas: podkasto įraše minima, kad „Aritmija“ gavo 28 nominacijas „Kinotauro“ apdovanojimuose. Tiek nominacijų filmas iš viso gavo skirtinguose apdovanojimuose.

Šį epizodą pristato Lietuvos kultūros taryba:

 


Prisidėkite prie NYLA kūrimo: