NYLA Talks

Kaip neprarasti tikėjimo Lietuvos demokratija?

Atsisiųsti

Paskutiniame II-ojo sezono epizode podkaste kalbamės apie politiką. Teismą pasiekė didžiausia korupcijos byla Lietuvos istorijoje. Paviešinta Valstybės saugumo departamento pažyma teigia, kad koncernas „MG Baltic“ vykdė ilgalaikį planą užvaldyti valstybę. Su nauja politikos karta sieta Liberalų Sąjūdžio partija galimai buvo sukurta kaip koncerno įrankis verslo interesams, o ne piliečiams atstovauti. Ką daryti žinant šią, 13 metų rinktą informaciją? Ar „Amžiaus byla“ įrodo, kad Lietuvoje valdžia nepriklauso piliečiams, o galbūt tai – naujo, skaidresnio etapo pradžia?

„Daug kas manė, kad gali veikti nebaudžiami“, – sako Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas Vytautas Bakas. Šiuo metu kaltinimai iškelti buvusiam Liberalų Sąjūdžio pirmininkui Eligijui Masiuliui, buvusiam švietimo ministrui liberalui Gintarui Steponavičiui, buvusiems parlamentarams liberalui Šarūnui Gustainiui ir darbiečiui Vytautui Gapšiui ir, įtariama, politikus papirkinėjusiam „MG Baltic“ viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui. Visi jie kaltinimus neigia.

„Verslo ausys ten kyšojo labai aiškiai“, – Vilniaus universiteto profesorė, politologė Ainė Ramonaitė apie Liberalų Sąjūdžio vykdytą politiką.

„Aš ir pats balsavau už liberalus. Man, kaip žmogui, tai buvo smūgis“, – sako Vytautas Bakas, į Seimą patekęs pagal valdančiosios Valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašą. Šios partijos de facto lyderis Ramūnas Karbauskis vadovauja „Agrokoncernui“. Bakas teigia, kad niekada nesulaukė jokių nurodymo Seime ginti šio koncerno interesus.

„Neabejoju, kad kaltinamos verslo struktūros dabar graužiasi nagus, kodėl tikslų nesiekė legaliomis priemonėmis. Juk jų yra. Pavyzdžiui, registruotas lobizmas“, – advokatas, advokatų tarybos narys Edmundas Budvytis.

Epizodo interviu autorius Artūras Morozovas, prodiuseris ir vedėjas Karolis Vyšniauskas, garso režisierė Kata Bitowt, muzikos autorius Martynas Gailius. Fotografijų autoriai Mindaugas Drigotas ir Artūras Morozovas, titulinio montažo autorius Artūras Morozovas. Praktikantė Indrė Puzinaitė. Už studiją dėkojame NYLA podkasto partneriams Nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai.

Tolesniam domėjimuisi:

Amžiaus byla. Straipsnių ciklas, analizuojantis skirtingus bylos aspektus. Dainius Sinkevičius, DELFI

Išslaptinta VSD pažyma: „MG Baltic“ bandė valdyti valstybę, D.Mockus sako, kad koncernas dirbo gerai, 15min

Oficialus Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nutarimas


Prisidėkite prie NYLA kūrimo: