NYLA Talks

Irena Veisaitė

Atsisiųsti

Per Holokaustą Irena Veisaitė prarado mamą, o per Stalino trėmimus – ją, žydę paauglę, priglaudusią gelbėtoją. Veisaitė turėjo visas priežastis keršyti, bet pasirinko to nedaryti. „Supratau, kad blogis kuria blogį“, – sako profesorė. „O aš norėjau kurti gėrį.“ Sovietmečiu būdama užsienio literatūros dėstytoja ji kūrė studentams laisvą nuo propagandos erdvę, o atkūrus nepriklausomybę su bendraminčiais įkūrė lig šiol veikiantį Atviros Lietuvos fondą.

Vasaros pabaigoje susitikome su Veisaite jos bute Vilniuje. Ji pasakojo apie XX a. totalitarinius režimus, kurių atgimimo užuomazgas mato dabartinėje Europoje. Tai buvo ramus pokalbis sunkiomis temomis: apie Lietuvos žydų naikinimą, gyvenimą sovietmečiu ir didžiausią iš klausimų: kas yra žmogus? Kokia jos misija žemėje? 90-ies Veisaitė atsakymo vis dar neturi.

Būti Veisaitės namuose – tai kaip vaikščioti po XX a. ir XXI a. muziejų. Didžiausioje fotografijoje yra jos pusbrolis profesorius Aleksandras Štromas. Iš pradžių tikėjęs komunizmo idealais, Štromas vėliau tapo sovietiniu disidentu.

Veisaitė ir dramaturgas Marius Ivaškevičius 2016 m. „Atminties marše“ Molėtuose, pilietinėje eisenoje atminti Lietuvos žydų aukas.

Veisaitės bendramokslės, žuvusios Holokausto metu, eilės iš mokyklinio sąsiuvinio.

Portretas užmerktomis akimis. Kairėje – estų kompozitorius Arvo Pärt su žmona. Veisaitė ir Pärt lig šiol yra geri bičiuliai

Epizodo redaktoriai Karolis Vyšniauskas ir Martyna Šulskutė, interviu autoriai Artūras Morozovas, Gintarė Kulytė ir Karolis Vyšniauskas. Garso režisierė Kata Bitowt, muzikos autoriai Martynas Gailius ir Viktoras Urbaitis. Epizode taip pat panaudotas Arvo Pärt kūrinys „Fur Alina“. Fotografijų autoriai – Artūras Morozovas, Gintarė Kulytė ir Karolis Vyšniauskas. Studijinis balsas įrašytas Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos studijoje.

Tolesniam domėjimuisi:

„Reglindis Rauca ir Irena Veisaitė – vienos nepaprastos draugystės istorija“, Donatas Puslys, Bernardinai.lt

„Gyvenimas turėtų būti skaidrus“, interviu su Irena Veisaite knyga, autorius Aurimas Švedas

Šį epizodą pristato Lietuvos kultūros taryba:

 


Prisidėkite prie NYLA kūrimo: