NYLA Talks

Gyventi su priklausomybe

Atsisiųsti

Agnė (vardas pakeistas) 10 metų nebevartoja alkoholio. Bet kiekvieną dieną kova prasideda iš naujo.

Ji yra viena iš 3 tūkstančių žmonių Lietuvoje ir 2 milijonų pasaulyje, priklausančių Anoniminių alkoholikų bendruomenei. Dalis mokslininkų šį gydymosi metodą laiko neprofesionaliu – juk vietoje patikrintos psichoterapijos žmonės renkasi tiesiog padėti vieni kitiems. Bet Agnės pavyzdys rodo, kad vykdant 12 žingsnių programą, kuria paremta Anoniminių alkoholikų bendruomenės veikla, gali pasikeisti.

Šis epizodas – pasakojimas apie tai, kaip žmogus tampa priklausomas ir kaip save sukuria iš naujo.

Agnė nori parodyti, jog priklausomi nuo alkoholio tampa ir jauni, išsilavinę žmonės – tokie, kokia buvo ji, į bendruomenę atėjusi 23-ejų. „Mes alkoholiką dažnai įsivaizduojame kaip asocialų žmogų. Bet priklausomybė neturi socialinės klasės, lyties ar orientacijos. Ją gali įgyti visi.“

Agnės artimi draugai žino, kad ji priklauso AA bendruomenei, ji nebijo apie tai kalbėti – tačiau tapatybės neatskleidžia dėl bendruomenės taisyklių. Viena iš jų nuostatų – kad bendruomenė yra svarbesnė už individą.

Epizodą rengėme kartu su prie podkasto komandos prisijungusia antropologe Martyna Šulskute. Jame klausytojus taip pat supažindinome su AA bendruomenės ištakomis ir skirtingais požiūriais į programos veiksmingumą.

Šią vasarą Agnė organizavo Europos jaunimo Anoniminių alkoholikų susitikimą Vilniuje. Pilnais ten sutiktų žmonių pasakojimais vėliau pasidalinsime kaip fotoistorija.

Daugiau nei 40 metų blaivus vyras, anksčiau sunkiai gėręs, dabar konvertavosi į judaizmą. Nuosekliai ėjęs dvasiniu keliu jis tapo rabinu. Kilęs iš JAV, šiandien jis gyvena Jeruzalėje.

Su priklausomybės pasekmėmis susiduria ne tik nuo alkoholio priklausomi žmonės, bet ir jų draugai ir šeimos nariai. Tokiems žmonės suburti įsikūrusios Al-Anon grupės. Susitikimo dalyvis iš Jungtinės Karalystės yra jos narys. Su priklausomybe alkoholiui kovoja jo žmona.

Epizodo vedėjai Karolis Vyšniauskas ir Martyna Šulskutė, garso režisierė Kata Bitowt, muzikos kompozitorius Martynas Gailius. Fotografijų studijoje autoriai Artūras Morozovas ir Aistė Baltraitytė, fotografijų iš AA susitikimo autorė Severina Venckutė. Už studiją dėkojame NYLA podkasto partneriams Nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai.

Jei jaučiate, kad galite turėti problemų su alkoholiu, kreipkitės į šeimos gydytoją arba Priklausomybės ligų centrą. Anoniminių alkoholikų bendruomenę savo mieste galite rasti adresu aalietuvoje.org.

Epizode paminėti straipsniai ir papildoma informacija:

Why some people swear by Alcoholics Anonymous — and others despise it by German Lopez, Vox

The Irrationality of Alcoholics Anonymous by Gabrielle Glaser, The Atlantic

Irrationality of A.A.? A critique of the recent Atlantic article by Sarah A Benton, Psychology Today


Prisidėkite prie NYLA kūrimo: