NYLA Talks

Gyventi su COVID-19. Kalba mokslininkai

Atsisiųsti

Koronos virusui atšaukus planus ir uždarius sienas, skambiname į Sietlą ir Göteburgą su virusais dirbantiems lietuvių mokslininkams. Ebolos tyrimų komandai vadovavęs Gytis Dudas ir Oksfordo universiteto daktarė, influenzos viruso tyrėja Bernadeta Dadonaitė yra ramūs, bet realistiški. „Vakcina tikrai bus sukurta. Bet esu nusiteikusi, kad vis tiek užsikrėsiu. Svarbu neužsikrėsti visiems vienu metu, kad gydytojai neturėtų rinktis, kurį gelbėti, o kurio ne.“

Išgirskite pilną pokalbį su Gyčiu ir Bernadeta šiame „Nyla“ podkasto epizode. Jo metu mokslininkai taip pat atsako į klausytojų klausimus, jūsų užduotus Feisbuke ir Instagrame. Interviu įrašytas kovo 14 d., 20:00 Vilniaus laiku. Kviečiame juo pasidalinti.

(norėdami išgirsti pokalbį, paspauskite „Play“ mygtuką aukščiau. Taip pat raskite įrašą podkastų programėlėse ir „Spotify“)

„Virusai yra civilizacijos kaina“, – sako Gytis Dudas, 2018-ųjų pabaigoje davęs atskirą interviu „Nyla“ podkastui. O labiausiai užkrėstoje JAV valstijoje – Washingtone – dirbanti Bernadeta Dadonaitė lygina situaciją su 2009-ųjų metų „Kiaulių gripu“. Per visą tos pandemijos laikotarpį gripu persirgo beveik trečdalis pasaulio gyventojų. Anot abiejų pašnekovų, COVID-19 (šiuo metu išplitusi Koronos viruso sukeliama liga) kaip ir gripas greičiausiai taps sezonine liga nuo kurios turėsime skiepus.

Milano oro uosto tuštuma. Šiaurės Italija tapo Koronos viruso epicentru Europoje. Šiuo metu Italija gyvena karantine, šalyje patvirtinta virš 21 tūkst. COVID-19 užsikrėtusių žmonių.

Pagrindinis būdas sulėtinti Koronos viruso plitimą ir taip užtikrinti, kad ligoninės nebus perpildytos – laikytis fizinio atstumo nuo kitų žmonių. Taip pat svarbu padidinti savo higienos lygį: dažniau plautis rankas, neliesti paviršių. Šie veiksmai gali sumažinti ir gripo atvejus. Bet Koronos pandemija nereiškia, kad negali kilti nauja gripo pandemija – o šios neišvengiamai kyla kas kelios dešimtys metų.

Svarbi informacija perskaityti apie COVID-19:

Bernadetos Dadonaitės rekomenduojami šaltiniai patikimai informacijai gauti:

Gyčio Dudo rekomendacijos, ką sekti Tviteryje:

Epizodo autorius: Karolis Vyšniauskas
Padedanti redaktorė: Martyna Šulskutė
Fotografas: Mindaugas Drigotas
Fotoredaktoriai: Artūras Morozovas, Karolis Pilypas Liutkevičius
Muzikos kompozitorius: Martynas Gailius

***

„Nyla“ podkaste kas savaitę tiriame socialines ir kultūrines temas. Kviečiame išgirsti visus epizodus ir palaikyti podkastą per „Patreon“


Prisidėkite prie NYLA kūrimo: