NYLA Feature

Gyniau mamą nuo patėvio. Kaip savo šeimą kurti be smurto?

Atsisiųsti

Kai kauniečio Edvardo mama paskambino verkdama, jis žinojo, kad viskas nebebus taip pat. Jo patėvis pirmą kartą prieš mamą pakėlė ranką. Praėjus 15-ai metų, Edvardas pirmą kartą viešai prisimena tą dieną ir analizuoja savo veiksmus. Tada jam pavyko apginti mamą, bet kaip, nemačius pavyzdžio, sukurti laimingą šeimą pačiam? Daugelis smurto namuose istorijų pasilieka namuose. Siekiant kad jų mažėtų, Edvardas tiki, reikia apie jas kalbėtis.

Kviečiame išgirsti NYLA podkasto epizodą (viršuje) ir susipažinti su kitais „Nanook“ žurnalistų darbais smurto namuose tema:

Rūtos (vardas pakeistas) šeimoje smurtas prieš mamą tebėra nuolatinė rizika. Tėvų gyvenimą gyvenusi mergina nusprendė atsitraukti, kad išsigelbėtų pati. „Nesistebiu, kodėl tiek daug jaunų žmonių nenori vaikų. Daugelis kalba apie sudėtingas finansines situacijas, nes iš tiesų nėra paprasta jaunoms šeimoms išgyventi. Bet, manau, daug kas bijo tiesiog būti blogais tėvais. Baisu sukurti šeimą, kuri bus tavo tėvų modelis, nes kitokio varianto nebuvai mačiusi“, – sako ji interviu.

Siga augo Šakiuose, jos tėvą – vaikų gydytoją mylėjo bendruomenė, bet jis mušdavo žmoną. „Kad man reikia atbėgti, sužinodavau pagal garsą. Mama dažnai ir sušukdavo: „Sigute!“ Kartais viską pakelti būdavo labai sunku, nes ir nuo mamos gaudavau moralą, kad per ilgai užtrukau, nes jau galėjo ją užmušti.“ Visas interviu.

Lygių galimybių ekspertė Margarita Jankauskaitė, išgirdusi Edvardo patėvio istoriją, jį mato kaip sistemos auką. Anot jos, vyrams keliami didžiuliai reikalavimai, kurių neišpildę jie pradeda vartoti alkoholį ir išsikrauti ant artimiausių žmonių. „Tai visuomenės normų rezultatas – bet jos niekaip nepateisina nusikaltimo.“

Kad apgintų mamą, Edvardas grasino patėviui peiliu, nors abejoja, ar būtų jį panaudojęs. Pagrindinė pamoka, kurią jis išsinešė iš tos dienos – kad šeimai nereikia leisti pasiekti tokio lygio, kad tokių grasinimų reikėtų

Kartais smurtas šeimoje veda prie emigracijos. Antakalnietė Gitana prieš 10 metų išsiskyrė su smurtaujančiu vyru ir dabar yra sukūrusi naują šeimą Londone. „Trylika metų sportavau, buvau rankininkė. Todėl turiu užsispyrimo. Gal tai mane skatino užsibrėžti, kad gyvenime reikia kažką keisti, nes kitaip nieko nebus. Buvo labai sunku, norėjosi išeiti į mišką ir rėkti ne savu balsu. Kai skyriausi, atrodė, kad eisiu kiaurai sienas.“ Visas interviu.

TV laidų vedėja Renata Šakalytė-Jakovleva yra viešai kalbėjusi apie vaikystėje patirtą patėvio smurtą. Užaugusi ji padėjo artimai draugei palikti ją engusį partnerį. Visas interviu.

Kaunietė Jūratė paauglystėje buvo susižadėjusi su ją mušusiu vaikinu. Nuo vestuvių ją atkalbėjo vaikino šeima. „Seniai žinojau, kad reikia tai baigti, tik nežinojau kaip. Man reikėjo palaikymo, nes viena spręsti bijojau. Gal buvau taip išauklėta, kad niekada negalėjau sakyti „ne“. Visas interviu.

Tekstus ir podkasto epizodą rengėme kaip kampanijos „Išdrįsau“ dalį, siekiančią skatinti išdrįsti kalbėtis apie smurtą namuose.

Kiti „Išdrįsau“ tekstai:

Žinau, ką reiškia, kai nesulauki pagalbos. Nenoriu, kad tai patirtų kiti. Justinos istorija

Net prisiekusi bažnyčioje, moteris neprivalo nešti kryžių. Agnės istorija

Jei šalia smurtauja – tai mūsų visų reikalas. Lauros istorija

***

Podkasto epizodo vedėjas ir redaktorius Karolis Vyšniauskas, fotografai Artūras Morozovas ir Severina Venckutė. Epizode naudota Katažinos Bitowt, Vitalijos Glovackytės, Martyno Gailiaus ir Viktoro Urbaičio muzika. Garso režisierė Aistė Baltraitytė. Už studiją dėkojame Nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai. „Išdrįsau“ fotografijų autoriai Karolis Pilypas Liutkevičius, Mindaugas Drigotas, Agnė Bekeraitytė ir Severina Venckutė, iliustracijos autorė Ūla Rugevičiūtė Rugytė. 

***

NYLA podkastą taip pat raskite Spotify ir visur, kur klausotės podkastų

Visi epizodai su fotografijomis:

Skirkite 2% pajamų mokesčio Nanook žurnalistikai:

všį „Dokumedija“, įmonės kodas 303506867.

***

Podkasto epizodas ir „Išdrįsau“ tekstai parengti įgyvendinant projektą „Koordinuotas tarpinstitucinis atsakas į smurtą: sąmoningumo didinimas ir praktikų kaita“, kurį įgyvendina Lygių galimybių plėtros centras, projekto partneriai – Lietuvos žmogaus teisių centras ir Lietuvos policijos mokykla. Projektas iš dalies finansuojamas Europos Sąjungos Teisių, lygybės ir pilietiškumo programos lėšomis.


Prisidėkite prie NYLA kūrimo: