NYLA Talks

„Esame tarsi karinėje parengtyje.“ Gydytojai, kovojantys su koronavirusu

Atsisiųsti

„Mes nuo kovo 1-osios dirbam viršvalandžius, žmonės tai daro iš patriotizmo, iš užsidegimo savo specialybe. Bet vis pagalvoji: o jeigu aš irgi susirgčiau?“, – sako Ligita Jančorienė Vilniaus Santariškių ligoninės infekcinių ligų centro vadovė interviu „Nyla“ podkastui.

Šį epizodą skiriame lietuvių gydytojams, kovojantiems su koronaviruso protrūkiu. Jų darbo valandos išaugo, jų rizika padidėjo, jų atlyginimai liko tokie patys. Kai kuriose ligoninėse pacientų skaičius per dieną išaugo penkiskart. Kaip gydytojai su tuo susitvarko, kas juos nuramina ir kokią žinią jie siunčiame visuomenei? Kviečiame išgirsti.

Kai įrašinėjome šį epizodą, Koronavirusu užsikrėtusių žmonių Lietuvoje buvo patvirtinta 83-eji. Kai rašome šias eilutes, jų jau 131-as.

(norėdami išgirsti įrašą, paspauskite „Play“ mygtuką aukščiau. Taip pat įrašą raskite podkastų programėlėse ir „Spotify“)

Reanimatologė Ieva Norkienė dirba Londono ir Vilniaus ligoninėse. Su pirmaisiais koronaviruso pacientais ji susidūrė Londone ir su komanda jiems padėjo. Ji stengiasi savęs ir kolegų neheroizuoti: „Herojiška yra kai vaikas šoka į tvenkinį ir išgelbsti skęstantį draugą. O mes tik dirbam savo darbą.“

Dvylika metų gydytoju dirbantis reanimatologas Ričardas Peldžius padėjo pirmajam koronaviruso pacientui Panevėžyje. Gydytojas paragino klausytojus laikytis karantino – nes vienu metu susirgus masei žmonių, gydytojų paprasčiausiai gali pritrūkti. „Kai gali visas pastangas mesti vienam pacientui yra viena. Bet kai turi šimtą pacientų, yra kas kita.“

Profesorė Ligita Jančorienė karantino metu atsiribojo nuo artimųjų, o anūkams tapo „virtualia močiute“. Dalis jos vadovaujamo kolektyvo yra rizikos zonoje – tai vyresni gydytojai, taip pat chemoterapiją perėję gydytojai. Saugant pacientų gyvybes, svarbu išsaugoti ir gydytojų.

***

Tolesniam domėjimuisi:

Epizodo autorius: Karolis Vyšniauskas
Padedanti redaktorė: Martyna Šulskutė
Garso įrašų redaktorė: Kata Bitowt (Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos garso įrašų studija)
Fotoredaktorius: Artūras Morozovas
Muzikos kompozitorius: Martynas Gailius

***

„Nyla“ podkaste kas savaitę tiriame socialines ir kultūrines temas. Kviečiame išgirsti visus epizodus ir palaikyti podkastą per „Patreon“


Prisidėkite prie NYLA kūrimo: