NYLA Talks

Eglės Čekanavičiūtės gidas po galaktiką

Atsisiųsti

NASA-oje dirbanti Eglė Čekanavičiūtė tiria, kaip žmogų veikia kosmosas. Jos žinių vertė tik augs, žmonijai vis masiškiau skrendant į kitas planetas. „Į Mėnulį skraidysim per artimiausius 10 metų, į Marsą vėliau“, – užtikrintai sako ji, susitikus Vilniuje.

Kai prieš daugiau nei 15 metų iš Vilniaus Licėjaus Eglė norėjo išvykti studijuoti į JAV, tai atrodė taip pat sudėtinga, kaip nuskristi į kosmosą. Šiandien Harvardo ir Stanfordo universitetų absolventė pati rūpinasi, kad moksleiviai iš mažiau pasiturinčių šeimų gautų deramą išsilavinimą ir išnaudotų savo žinias.

Šis pokalbis – apie kosmosą, džiaugsmą žinoti ir, šiek tiek, politiką. Lietuviško paso dėl dvigubos pilietybės įstatymo nebuvimo netekusei mokslininkei tai – svarbi tema. Bet net ir tai nesumenkina jos optimizmo kalbant apie ateitį ir žmogų joje.

Neuromokslų daktarė pastaruosius 10 metų tyrinėja žmogaus imuninę sistemą. Kosmoso tyrimai yra naujausias žingsnis 15 metų trunkančioje Eglės Čekanavičiūtės karjeroje.

„Kokie šansai, kad tave atrinks skrydžiui? Praėjusį kartą norinčių į kosmosą buvo 18,000, o atrinko 12. Tai vienas didžiausių įsivaizduojamų konkursų.“

Interviu autorius ir redaktorius Karolis Vyšniauskas, garso režisierė Kata Bitowt, muzikos autorius Martynas Gailius. Fotografijų autorė Martyna Bakaitė. Už studiją dėkojame NYLA podkasto partneriams Nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai.

Epizode paminėti straipsniai:

Užkariauti kosmosą: 25-erių lietuvis nori užauginti Žemės augalą Mėnulyje, Karolis Vyšniauskas, „Verslo žinios“

Elon Musk and the Failure of Our Imagination in Space, Ceridwen Dovey, „New Yorker“


Prisidėkite prie NYLA kūrimo: