NYLA Update

Dekonstruojant Vidurio Rytus

Atsisiųsti

Šiame pokalbyje Eglė Murauskaitė, Marylando universiteto vyr. mokslininkė, narplioja Vidurio Rytų geopolitikos mazgą ir atsako į klausytojų klausimus. Specialus dėmesys skiriamas Egiptui (nuo 2:40 min), kur ji dirbo Arabų Pavasario metu, Jemenui (34:50 min) ir Izraelio-Palestinos konfliktui (nuo 55 min).

Taip pat užduodame klausimus: ar ISIS jau tikrai įveikta (nuo 17:30)? Kaip turėtume reaguoti į Saudo Arabijos liberalėjimą – kiek jis realus, o kiek plakatiškas (nuo 51:30 min)? Kodėl tokie izraeliečiai kaip Yuval Noah Harari ar Natalie Portman atsisako būti vienoje scenoje su dabartiniu Izraelio premjeru ir jo atstovais (nuo 1:10:00 min)? Pateikiame istorinį ir geopolitinį įvykių kontekstą.

Pokalbį veda podkasto redaktorius Karolis Vyšniauskas. Tai eksperimentinis NYLA Update epizodas, visą dėmesį skiriant ne naujausiems pasaulio įvykiams, bet konkrečiam regionui.

***

„Nanook“ žurnalistai skirtingu laiku yra keliavę po Vidurio Rytus. Dalinamės jų fotografijomis iš epizode aptartų vietų.

 

Artūras Morozovas, Palestina. Fotografijos iš pasakojimo „Vanduo gyvenimui“ apie politizuotą Izraelio vandens tiekimą Palestinai, publikuota „The Guardian“.

Vaikinas stebi staiga kilusią audrą Susijos gyvenvietėje, Vakarų krante. Dėl itin brangaus ir limituoto, Izraelio kontroliuojamo vandens tiekimo Palestinoje, lietus daugeliui vietos smulkių ūkininkų yra pagrindinis vandens gavimo šaltinis.

Berniukai bakuose gabena vandenį kaimynystėje gyvenantiems giminaičiams

Beduinų šeima pusryčiauja Al Rašaida gyvenvietėje Vakarų Krante

Po dienos darbų ūkininkų šeima leidžia laiką kartu. Hamsos gyvenvietė, Vakarų Krantas.

Mergaitė Al Rašaida gyvenvietėje, Vakarų krante

Nakties vėsoje grįžę kupranugariai geria vandenį iš cisternos Al Rašaida gyvenvietėje, Vakarų krante.

 

Berta Tilmantaitė, Izraelis ir Palestina:

Jaunuoliai fotografuojasi Tel Avivo pakrantėje, Izraelyje. Tolumoje matosi Jaffa, seniausia Tel Avivo dalis, istorinis uostas. 

Palestiniečiai Betliejaus saulėlydyje. Dėl savo religinės istorijos, Betliejus, kaip ir greta esanti Jeruzalė, svarbus tiek musulmonų, tiek žydų, tiek krikščionių bendruomenėms

 

Berta Tilmantaitė, Egiptas:

Kairas, Egipto sostinė

Gizos piramidė pro gretimais esančio viešbučio kavinės langą

Sustiprinta apsauga Kairo gatvėse. Tuo metu Egipte vyko Rusijos prezidento Vladimiro Putino vizitas

Gizos piramidžių apylinkės

Jaunuolių pora Gizos piramidžių apylinkėse. Fone – Kairas.

Gizos piramidžių apylinkės

Turistai jodinėja žirgais ir fotografuojasi Gizos piramidžių teritorijoje

Naktinė žvejyba Nilo upėje, Kaire

 

Eglė Murauskaitė, Egiptas:

Kairo kontrastai: didžiuliai žali miesto parkai, kur piknikauja vietinės šeimos, ir tarp betoninių daugiabučių išsimėtę senovinių maldos namų bokštai

Vežimai, automobiliai ir autobusai Kaire nesustoja, tik pristabdo, kad keleiviai išliptų ir įliptų

 

Martyna Šulskutė, Iranas:

Vaisių pardavėjas su sūnumi Šušo mieste, Chuzestano provincijoje. Arti Irako sienos esanti gyvenvietė yra namai persams, arabams, bachtiarams, lurams ir kitoms etninėms grupėms

Jaunuoliai iš Teherano, atvykę į nelegalų festivalį Hormuz saloje, Persijos įlankoje. 60 procentų Irano populiacijos yra jaunesnė nei 30 metų. Jaunimas yra daugelio politinių pokyčių variklis

Oficiali Irano religija – islamo šiitai. Ali Akbar šventykla yra Teherano šiaurėje. Šalia jos palaidota daug Irano-Irako karo aukų, kurie šalyje paskelbti kankiniais, ir, kaip įtariama, Izraelio žvalgybos nužudyti branduolinės inžinerijos mokslininkai. Melsdamiesi prie kankinių kapo, taip pat kaip ir prie šventųjų, šiitai tikisi jų globos ir pagalbos kasdieniame gyvenime.

***

Epizodo redaktoriai Karolis Pilypas Liutkevičius ir Karolis Vyšniauskas, muzikos autorius Martynas Gailius, garso režisierės Katažina Bitowt ir Aistė Baltraitytė, fotografijų redaktorius Artūras Morozovas. Už klausimus ir komentarus dėkojame Andriui Slavuckiui, Jovitai Sandaitei ir kitiems klausytojams. Už studiją dėkojame podkasto partneriams Nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai.

***

Epizode paminėta:

Yemen crisis: Why is there a war?, BBC

Yuval Noah Harari: Netanyahu’s Government Threatens Foundations of Israel’s Liberal Democracy, by Roni Bar, HAARETZ

A Portrait of Jewish Americans, Pew Research Center

Humanitarinis darbas su Jovita Sandaite, NYLA Talks

***

Visi NYLA podkasto epizodai:

Skirkite 2% pajamų mokesčio Nanook žurnalistikai:

všį „Dokumedija“, įmonės kodas 303506867.


Prisidėkite prie NYLA kūrimo: