NYLA Bonus

Būti Queer: kino stovyklos lauktuvės

Atsisiųsti

„Kai atidariau psichiatrės duris, jos pirmas klausimas buvo – tu vyras ar moteris? Nepasimečiau ir sakau: tai dėl to ir atėjau pasišnekėti.“

Lengviau pasakyti, kas queer nėra. Nėra tradicinis vyriškumas ir moteriškumas, gyvenimas pagal stereotipinius lyčių vaidmenis. „Pasirinkę queer ir genderqueer apibūdinti savo tapatybėms, iš esmės teigiame, kad nenorime būti asocijuojami su normatyviomis lyčių ir seksualinės orientacijos sistemomis. Ir, kad griežtai neatitinkame nei vieno apibrėžimo“, – paaiškina projektas išgir̃stì.

Rugpjūtį Salose, Rokiškio rajone vyko kino stovykla „Įelektrintos tapatybės“. Jos programa šiemet sukosi apie seksualumo supratimą ir queer kultūrą. Savo esme tai yra eksperimentinio kino renginys, bet stovykloje buvo ir atskira audio erdvė. Dalimi jos medžiagos dalinamės šiame NYLA podkasto epizode. Jį rengiame kartu su radijo entuziastų bendruomene „Radijo klausykla“.

Tai yra paskutinis NYLA epizodas lietuvių kalba šią vasarą. Podkastas sugrįš rugsėjo 3-ąją.

Epizode sudėti keturi skirtingi queer asmenybių liudijimai: muzikantės Ausmos, vardo neatskleidusio trans vaikino, gretutinei AA bendruomenei priklausančios moters ir hiphopo kūrėjos ir aktyvistės Silvanos Imam. Visus šiuos įrašus buvo galima išgirsti specialiai tam įrengtose kino stovyklos erdvėse (nuotraukose)

Viena epizodo pašnekovių Anoniminių Alkoholikų bendruomenės susitikime pernai Vilniuje. Lig šiol jos istorija podkaste nebuvome dalinęsi.

Queer asmenybių istorijas kino stovyklai rinko LRT radijo žurnalistės ir „Radijo klausyklos“ iniciatorės Vaida Pilibaitytė (apačioje kairėje) ir Vita Ličytė (apačioje dešinėje). Iš „Nanook“ pusės medžiagas rengė Martyna Šulskutė (viršuje kairėje), su jomis kalbėjosi NYLA redaktorius Karolis Vyšniauskas (viršuje dešinėje). Ketverto balsai veda klausytojus per šį epizodą.

Silvana Imam buvo pirmoji pašnekovė, atvirai kalbėjusi apie savo queer tapatybę NYLA podkaste. Kino stovykloje klausytojai išgirdo sutrumpintą jos istorijos versiją, kuria pasidalinome ir šiame epizode.

Silvana ir jos mama Lilija Vilniuje kelia Vytę, vieną Lietuvos feminisčių bendruomenės simbolių

Epizode cituojamų įrašų autoriai: Indrė Anskaitytė, Vita Ličytė (LRT radijas), Martyna Šulskutė, Karolis Vyšniauskas, Berta Tilmantaitė (Nanook)
Epizodo redaktorius: Karolis Vyšniauskas
Fotografai: Luca Manzari, Severina Venckutė, Berta Tilmantaitė
Fotoredaktorius: Artūras Morozovas
Studijinio balso įrašas atliktas Martyno Mažvydo bibliotekos garso įrašų studijoje, garso režisierė Aistė Baltraitytė

Tolesniam domėjimuisi:

Gimę ne savo kūne. LRT radijo dokumentika, iš kurios vieną istoriją girdėjome ir šiame NYLA epizode.

Ar šeima – būtinai tik vyras, žmona ir vaikai? LRT radijo dokumentika, iš kurios vieną istoriją girdėjome ir šiame NYLA epizode.

Radijo entuziastų susivienijimas „Radijo klausykla“

Vilniaus queerkultūros ir kino festivalis „Kreivės“, šiemet vykstantis rugsėjo 4-8 dienomis

„Meno avilio“ kino stovykla

***

„Nyla“ podkaste kas savaitę tiriame socialines ir kultūrines temas. Kviečiame išgirsti visus epizodus ir palaikyti podkastą per „Patreon“

 


Prisidėkite prie NYLA kūrimo: