NYLA Talks

Neleisti neapykantai laimėti. Interviu su Violeta Davoliūte

Download

Kartu su koronaviruso užkratu išplito ir jo šalutinis efektas – kaltųjų ieškojimas. Į Lietuvą grįžę „sėkmingo gyvenimo“ standarto neatitinkantys emigrantai premjero buvo įvardyti kaip tie „kurių žmonėmis pavadinti negalime“, kurie „kelia grėsmę mūsų sveikatai ir gyvybei.“ Ligoninei skirtas kaukes bandžiusi parduoti gydytoja sulaukė grasinimų būti sumušta ir išprievartauta.

Tuo tarpu JAV, kurių prezidentas ilgą laiką koronavirusą vadino „kinų virusu“, išaugo neapykantos nusikaltimų skaičius prieš Azijos-amerikiečius – tarsi jie būtų atsakingi už viruso plitimą.

Istorikei, Toronto universiteto daktarei, Holokausto atminties tyrėjai Violetai Davoliūtei-Opgenorth tai jau atrodo matyta. „XIX a. viduryje, per choleros epidemiją, dėl ligos plitimo buvo kaltinami Rytų Europos žydai.“ Anot jos, kilus krizei, politikai ir kiti įtakos siekiantys žmonės siekia visuomenę padalinti į „mes“ ir „jie“.

Kaip tam nepasiduoti? Apie tai yra „Nyla“ podkasto pokalbis su p. Davoliūte. Su mokslininke kalbasi podkasto vedėjas Karolis Vyšniauskas.

(norėdami išgirsti epizodą, paspauskite „Play“ mygtuką aukščiau. Taip pat įrašą raskite podkastų programėlėse ir „Spotify“)

 

„Neteisybės, pasipiktinimo, nerimo emocijos, kurios cirkuliuoja bendruomenės viduje, gali labai greitai prasiveržti agresijos forma“, – sako p. Davoliūtė. „Reikia tik pakitusių aplinkybių. Kaip ir su viruso plitimu, to užuomazgas reikia pastebėti pačioje pradžioje.“ (Elzės M. Opgenorth fotografija) 

Epizodo redaktorius, vedėjas ir montažo režisierius: Karolis Vyšniauskas
Iliustratorė: Ula Rugevičiūtė Rugytė
Garso įrašų redaktorė: Kata Bitowt (Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos garso įrašų studija)
Muzikos kompozitorius: Martynas Gailius
Už pagalbą rengiant epizodą dėkojame: Martynai Šulskutei, Karoliui Pilypui Liutkevičiui ir Artūrui Morozovui
Epizodo partneriai: Lietuvos žmogaus teisių centras

Tolesniam domėjimuisi:

Neapykantos evoliucija. Simonas Bartulis, Manoteises.lt
Kas yra neapykantos kalba? Žmogaus teisių gidas
The Coronavirus Pandemic Is Fueling Fear and Hate Across America, Center for American Progress (Neapykantos nusikaltimų augimas JAV)
The Rise of Coronavirus Hate Crimes, New Yorker (Neapykantos nusikaltimų augimas Jungtinėje Karalystėje)

Epizodas parengtas įgyvendinant projektą „Stiprinant žmogaus teisių koaliciją Lietuvoje. „Beigelių krautuvėlės“ koalicija“, kurį bendrai finansuoja Europos Komisija ir EVZ fondas. Projektą įgyvendina – Lietuvos žydų bendruomenė, partneriai – Lietuvos žmogaus teisių centras ir Romų visuomenės centras. Už interviu pateikiamą informaciją atsako informacijos rengėjas, tekste išsakytos idėjos nebūtinai su sutampa su projekto finansuotojų nuomone.

***

„Nyla“ podkaste kas savaitę tiriame socialines ir kultūrines temas. Kviečiame išgirsti kitus epizodus ir palaikyti podkastą per „Patreon“

 


Support us: