NYLA Update

Neapykantos politika

Download

Donaldui Trump’ui tapus JAV prezidentu, o Europoje augant nacionalistiniams judėjimams, politikos užribyje buvusios idėjos tapo normalizuotos – ir peraugo į veiksmus.

Pernai Pitsburgo sinagogoje įvyko didžiausia antisemitinė ataka JAV istorijoje, jos metu nušauta 11 žmonių. 2017-aisiais į kontrprotestuotojus prieš nacionalistų eitynes įvažiavo automobilis. Vienas žmogus žuvo, 38 sužeisti. JAV prezidentas tada neatsiribojo nuo eitynių dalyvių, tarp kurių buvo žmonių su svastikos ir konfederatų vėliavomis.

2019-ieji prasidėjo Lenkijoje nudūrus liberalų Gdansko merą Paweł Adamowicz – dalis analitikų tai laiko normalizuotos neapykantos kalbos padariniu.

Per pastaruosius aštuonerius metus radikalios dešinės ideologijos motyvuoti žmonės JAV sukėlė beveik triskart daugiau teroro atakų nei islamistai. Europoje 2012-aisiais radikalios dešinės atakų nebuvo, bet 2017-aisiais jų užfiksuota jau 30.

Matydami tai, pirmajame naujo sezono NYLA epizode klausiame – iš kur kyla neapykanta kitaminčiams ir ar ji gali ateiti į Lietuvą?

Epizode taip pat paliečiame kitas mėnesio temas: JAV valstybės institucijų laikiną uždarymą (shutdown), Kremliaus planus kontroliuoti Rusijos internetą ir padėkų Lietuvos viešųjų ligoninių gydytojams bangą, netikėtai inspiruotą susižalojusio vieno podkasto autorių.

Update – NYLA podkasto pokalbiai apie politinius ir socialinius pokyčius pasaulyje. Juose dalyvauja Marylando universiteto vyr. mokslininkė, saugumo specialistė Eglė Murauskaitė ir Nanook žurnalistai Karolis Vyšniauskas ir Karolis Pilypas Liutkevičius.

Epizodo fotografijos autorius Artūras Morozovas, muzikos kompozitorius Martynas Gailius, garso režisierė Aistė Baltraitytė. Už studiją dėkojame podkasto partneriams Nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai.

Dalis epizodo šaltinių:

In the United States, right-wing violence is on the rise, by Wesley Lowery, Kimberly Kindy, Andrew Ba Tran, The Washington Post

The Rise of Far-Right Extremism in the United States, CSIS

Renouncing Hate: What Happens When a White Nationalist Repents, by Wes Enzinna, The New York Times

The American Interest podcast: interviu su Francis Fukuyama

EU cables hack reveals no bombshells but many insights, by Patrick Wintour, The Guardian

Russia to spend $2.000.000.000 yearly on disconnection from global Internet, CrimeRussia

Ankstesni Update pokalbiai:

2018 spalis: Ideologinis nulis

2018 lapkritis: Vakarai vs. Vakarai

 

 


Support us: