NYLA Talks

„Mes visi esame migrantai.“ Harvardo dėstytoja Ieva Jusionytė

Download

Kai antropologė Ieva Jusionytė, tuomet Vilniaus universiteto studentė, išvyko į JAV, ji nežinojo, kad ten praleis 13 metų ir taps dėstytoja Harvarde, viename geriausių pasaulio universitetų. Bet įvyko būtent tai. Pernai mokslininkė išleido antrąją knygą „Threshold“ („Slenkstis“), kurioje aprašė gyvenimą prie JAV ir Meksikos sienos, kur pati dirbo kartu su gaisrininkais ir paramedikais.

Dabartinis JAV prezidentas buvo išrinktas jo gerbėjams skanduojant „Build the wall“, tačiau, kaip teigia metus pasienyje dirbusi Jusionytė, labiausiai sienos reikalauja tie, kurie niekada nėra matę, kaip gyvena pasienio bendruomenės.

Įtampa prie sienos auga. Per pastaruosius du dešimtmečius kirsdami JAV-Meksikos sieną žuvo 7,000 žmonių – ir tai tik tie, kurių kūnai surasti. Arizonos universiteto mokslininkas, davęs dokumentų neturintiems migrantams vandens ir švarių drabužių, šiuo metu gali būti nuteistas iki 20-ies metų kalėjimo.

„Visi mes iš tikrųjų esame migrantai“, – sako Ieva Jusionytė.. „Beveik nesutikau amerikiečių, kurie gali pasakyti, kad visi jų protėviai yra Navajo, Pima ar kitų vietinių gyventojų palikuonys. Visi prieš šimtą ar kelis šimtus metų atvyko čia iš Europos.“

Šis pokalbis – tai bandymas suvokti migraciją iš esmės per mokslininkę, kuri klausimui paskyrė savo karjerą. Kviečiame jį išgirsti.

Ieva Jusionytė trejus metus dėstė Floridos universitete. Harvardo universitetas tuo metu ieškojo Lotynų Amerikos specialistų-antropologų. Ieva padavė paraišką. „Tai buvo svajonė – bet net nesapnavau, kad ji galėjo išsipildyti.“

Išvykusi į JAV, Jusionytė tapo profesionalia paramedike ir gaisrininke. Vėliau šias veiklas sujungė su savo moksliniais tyrimais.

Antropologija Ieva susidomėjo studijuodama TSPMI, Gintauto Mažeikio politinės antropologijos kurse. „Tuo metu antropologija Lietuvoje dar beveik nebuvo žinoma. Bet ji mane viliojo. Joje buvo kalbama ne apie modelius ir teorijas, bet apie žmogiškajame santykyje atrandamą pasaulio suvokimą. Antropologija bando suprasti, kas daro gyvenimą prasmingą.“

JAV-Meksikos siena driekasi virš 3,000 kilometrų. Apie trečdalis jos yra aptverta.

Pokalbį įrašėme Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos studijoje

Važiuodami į Ievos gimtuosius Valakampius fotografijoms, neplanuotai įrašėme papildomą interviu dalį, kurioje palietėme mokslininkės šeimos istoriją ir jos santykį su Lietuva. Ją išgirskite epizodo pabaigoje.

Su gaisrininkais Nogales mieste prie JAV-Meksikos sienos. Pasienyje kartu dirba tiek amerikiečiai tiek meksikiečiai – žmogiški gaisrininkų ryšiai užsimezgę abiejose pusėse.

Interviu autorius ir redaktorius Karolis Vyšniauskas. Fotografijų autorė Vilniuje – Severina Venckutė, fotografijų autorė JAV ir Pietų Amerikoje – Ieva Jusionytė. Muzikos autorius Martynas Gailius, garso režisierė – Katažina Bitowt, garso korektorės Katažina Bitowt ir Viltė Gustytė. Už pokalbio inicijavimą dėkojame klausytojui Pauliui Ambrazevičiui.

Podkastą palaiko klausytojai per „Patreon“ ir naujienlaiškių kūrimo platforma „MailerLite“.

Ievos Jusionytės knygos:

Threshold: Emergency Responders on the US-Mexico Border, 2018

Savage Frontier: Making News and Security on the Argentine Border

Norėdami gauti naujienų JAV-Meksikos migracijos tema, sekite Ievą Jusionytę Twitter.

***

„Nyla“ podkaste kas savaitę tiriame socialines ir kultūrines temas. Kviečiame išgirsti visus epizodus:

 

 


Support us: