NYLA Talks

Koronavirusas: ką jau žinome, o ko dar ne

Download

Virusų tyrėjai, Geteborge ir Sietle dirbantys Gytis Dudas ir Bernadeta Dadonaitė sugrįžta į „Nyla“ podkastą naujam pokalbiui. Mokslininkai dalinasi tuo, ką pasaulis sužinojo apie virusą, praėjus daugiau nei pusei metų nuo jo atradimo ir užfiksavus virš 600 tūkst. mirčių nuo COVID-19, viruso sukeltos ligos.

„Minios imuniteto“ idėja nepasiteisino ir pareikalavo tūkstančių gyvybių, kurių buvo galima išvengti. Vaikai virusu irgi gali užsikrėsti ir užkrėsti mokytojus, kai rudenį šie grįš į mokyklas. Remdesiviras ir kiti vaistai išties gali sumažinti koronaviruso simptomus, bet nė vienas iš jų nėra atsakymas. Vakcinos greičiausiai galima tikėtis kitų metų viduryje. O ar rudenį bus antra viruso banga? Ją sukelti gali ir tai, kad mažiau vėdinsime patalpas ir nusiimsime kaukes, ką Lietuvoje, pasibaigus karantinui, jau padarėme.

Tai dalis minčių, kurios buvo aptartos epizode. Su Bernadeta ir Gyčiu kalbasi „Nyla“ vedėjas Karolis Vyšniauskas.

(norėdami išgirsti pokalbį, paspauskite „Play“ mygtuką aukščiau. Taip pat įrašą raskite podkastų programėlėse ir „Spotify“)

Evoliucinis biologas Gytis Dudas Geteborge, Švedijoje, kur šiuo metu dirba. Jo patirtis dirbant su virusais atėjo per Ebolos protrūkį Vakarų Afrikoje – Gytis vadovavo vienai iš viruso tyrimo grupių. Apie tai su Gyčiu esame įrašę atskirą interviu.

Oksfordo universiteto daktarė, gripo viruso tyrėja Bernadeta Dadonaitė laboratorijoje Sietle, kur šiuo metu dirba. Dieną kai kalbėjomės, JAV buvo užfiksuotas rekordinis naujų koronaviruso atvejų skaičius: 75 tūkst. per dieną.

Gyčio Dudo sukurta vizualizacija parodanti COVID-19 viruso plitimą pasaulyje

Vedėjas ir prodiuseris: Karolis Vyšniauskas
Iliustratorė: Ula Rugevičiūtė Rugytė
Muzikos kompozitorius: Martynas Gailius
Interviu įrašytas Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos garso įrašų studijoje, garso režisierė Kata Bitowt
Už pagalbą rengiant epizodą dėkojame Indrei Kiršaitei

***

„Nyla“ podkaste kas savaitę tiriame socialines ir kultūrines temas. Kviečiame išgirsti kitus epizodus ir palaikyti podkastą per „Patreon“


Support us: