NYLA Feature

Gyvūnas – skalpelis – žmogus

Download

Žmogaus istorija yra ir gyvūnų istorija. Žmogaus pasirinkimai ir idėjos apie kitas rūšis lėmė tai, kas su jomis nutiko. Kare, žemės ūkyje, moksle, kolonializme, pramogose, sporte – gyvūnai yra įtraukti visur. Šiame „Nyla“ podkasto epizode atsisuksim į mediciną ir klausime, kaip žmonės gyvūnams – ir kaip gyvūnai žmonėms – padeda pagyti. Ar gyvūnas gali būti lygiavertis partneris, ar žmogus visada bus galios pozicijoje?

Antropologė Martyna Šulskutė kalbasi su biomedicinos mokslininku ir veterinarais. Epizode skamba „Nyla“ garso režisierės Katos Bitowt „Mažojo princo“ istorijos interpretacija, atskleidžianti lapės perspektyvą.

(išgirskite pasakojimą, paspaudę „Play“ mygtuką aukščiau)

Veterinarijos klinikos vadovė Diana Suchocka savo darbo vietoje. Veterinarą galima įsivaizduoti kaip vertėją tarp gyvūnų ir žmonių – tik kad viena iš pusių nei rašo, nei kalba.

„Kartais žmonės ateina ir sako – „jam tik pora dienų yra blogai“. Tu matai, kad ne pora dienų. Nujauti, kad žmogus tikėjosi, jog gyvūnui bus geriau.“ – sako Diana. Gydant gyvūnus psichologinės žinios kalbantis su jų šeimininkais dažnai tiek pat svarbios, kaip ir medicininės.   

Veterinarijos gydytojas Aivaras Paukštė yra Vilniaus kolegijos agrotechnologijų fakulteto, veterinarinės medicinos katedros vedėjas. Būsimiems veterinarijos felčeriams jis dėsto anatomijos ir gyvūnų gerovės paskaitas. Dėstytojas mano, kad svarbiausi dalykai, kuriuos turi perduoti studentams, yra atsakomybė ir neabejingumas. Taip pat, žinoma, ir begalė raumenų, kaulų ir kūno dalių pavadinimų.

„Visi pamesti, į prieglaudas atiduoti gyvūnai yra žmonių abejingumo, nematymo į priekį, impulsyvaus pasirinkimo aukos. Negali sakyti, kad žmogus tyčia tai padarė. Jis tiesiog buvo abejingas kai jį įsigijo. Gyvūnas gali būti keliolikai metų. Žmonės tiek į priekį nenumato“, – Aivaras Paukštė

Veterinaro paradoksas tas, kad žmonės šią profesiją renkasi norėdami pagelbėti gyvūnams, bet gydymo procese jiems neišvengiamai sukelia ir skausmą. Gyvūnus tenka matyti sergančius, senstančius, kartais ir nepagydomus. Dažnai tenka nuspręsti, ar gyvūną gydyti ar užmigdyti. Veterinarijos gydytojai, pagal statistiką JAV yra padidintoje savižudybių rizikos grupėje.

Šiandien praktiškai neįmanoma susikurti kasdienybės, kuri neįtrauktų medžiagų, pirmiausia testuotų su gyvūnais. Šampūnai, dušo želės, dantų pastos. Vaistai kaip ibuprofenas ar net vitamino C  tabletės. Visi jie buvo duodami laboratorijos gyvūnams, prieš atsirandant žmonių namuose. Testavimas su gyvūnais buvo svarbus vystant medikamentus kovai su diabetu, krūtų vėžiu, AIDS. Taip pat kuriant skiepus nuo pasiutligės ar raupų.

Dalis gyvūnų teisių aktyvistų siekia visiškai panaikinti gyvūnų naudojimą mokslui. Anot Juliaus Bogomolovo, Kalifornijos universitete postdoktorantūros studijose tyrinėjančio žmogaus širdies ligas, mokslo bendruomenė šiandien dar negalėtų to padaryti, bet mokslininkai dirbdami su gyvūnais taiko trijų „R“ principą: „Replace, Refine, Reduce“ („Pakeisk, grynink, sumažink“).

Trys „R“ praktikoje reiškia tai, kad kiekvieno eksperimento atveju svarbu įrodyti, kad su paprastesniu gyvūnu jo atlikti negalima – kartais eksperimentui pakanka audinių ar ląstelių kultūrų. Eksperimento procesas turi būti išgrynintas tiek, kad gyvūnui keliamos kančios būtų mažiausios. Naudojamas gyvūnų skaičius turi būti minimalus. Be to, eksperimentams auginami gyvūnai ir jų priežiūra yra brangūs, tad net farmacijos kompanijos stengiasi vengti bereikalingų išlaidų.

Šis ir visi kiti fotografijose matomi kačiukai – pamesti arba rasti, kuriems gydytojai nusprendė padėti

Epizodo autorė ir redaktorė: Martyna Šulskutė
Garso režisierė ir muzikos kompozitorė: Katažina Bitowt
Redaktorius: Karolis Vyšniauskas
Fotografijų autoriai: Martyna Šulskutė (Dianos Suchockos ir Aivaro Paukštės fotografijos) ir Artūras Morozovas (Juliaus Bogomolovo fotografijos)
Studijinio balso įrašai atlikti Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos garso įrašų studijoje

Tolesniam domėjimuisi:

***

„Nyla“ podkaste kas savaitę tiriame socialines ir kultūrines temas. Kviečiame išgirsti visus epizodus ir palaikyti podkastą per „Patreon“

 


Support us: