NYLA Talks

„Ateina karta, kuri kovoja kaip niekad anksčiau.“ Ročesteryje su Lina Žigelyte

Download

Lina Žigelytė rašė apie LGBTQ teises, feminizmą ir įspėjo apie augantį nacionalizmą kai tai buvo laikoma antraeilėmis temomis. Ji vertė kontrkultūrines knygas ir leido zinus, bet tada dingo iš Lietuvos viešosios erdvės.

Nuvažiavome į Ročesterį, JAV šiaurę, su ja susitikti ir sužinoti kodėl. Lina čia gyvena su žmona, dėsto koledže, bet toliau seka naujienas iš ją formavusio Vilniaus. Šis pokalbis – tai mintys apie dabarties Lietuvą ir JAV, apie tapatybės perkūrimą ir apie Linos tikėjimą jaunais žmonėmis, kurie, anot jos, nori pokyčių kaip niekada anksčiau.

Interviu įrašėme „Hobart and William Smith“ koledže Ženevos mieste, Niujorko valstijoje. Čia Lina, vizualinių ir kultūros studijų daktarė, dirba kaip vizituojanti dėstytoja.

Lina nerimtais laiko kaltinimus, kad šiandieniniai universitetai tampa aktyvistų ruošimo kalvėmis. „Statistika rodo, kad dauguma studentų jau ateina į aukštąjį mokslą suformavę politines pažiūras. Jas formuoja šeima, draugai ir mokykla. Labai nedaug kas radikaliai pakeičia nuomonę. Mano kaip dėstytojos funkcija nėra būti pastore ir juos kuo nors įtikinti. Turiu sukurti erdvę studentams patiems tyrinėti“, – sako ji. Fotografijoje – Lina ir vienas jos studentų, įrašą atlikti padėjęs Gabriel Pietrorazio.

Studentų politinis aktyvumas JAV yra įprastas reiškinys. Anot Linos, ateinanti moksleivių karta yra dar aktyvesnė. Jie jau surengė nacionalinio masto protestus dėl ginklų įstatymų, siekdami išvengti eilinėmis tapusių šaudynių mokyklose. Tokį jaunų žmonių aktyvumą ji lygina su anti-Vietnamo karo protestais 60-aisiais.

Lina užaugo Vilniuje, Justiniškių mikrorajone „Man žymiai brangiau, kad esu vilnietė, negu kad esu lietuvė. Ne todėl, kad būti lietuve būtų blogai. Tiesiog Vilnius mane suformavo. Prisimenu šio miesto maršrutus ir gatves. Bet kiekvieną kartą čia grįžtant matai kaip jie keičiasi.“

Linos namuose gali rasti jos leisto zino „Krypau“ kopijų. „Tai KLYKSMAS apie seksą, lytį, kūną, nuogas tiesas ir figmedžių lapais dengiamus melus“, – rašo žurnalo autorių komanda.

Dalis Linos Žigelytės tekstų:

DELFI „Nuomonių ringas“, 2008-2014 m.:

Po septyniolikmečio mirties bus kitaip
Nacionalinėms vyrų premijoms – valio!
Himno išniekintojų baimė
Kodėl dėl dešiniojo ekstremizmo kritikos atsiduriama policijoje?
Kaip lietuviai gyvus gėjus pamatė
Emigracija dėl savęs

emigracija etc. – tinklaraštis apie emigraciją rašytas 2005-2008 m. Airijoje
Dilgėlė – Linos ir bendraminčių feministinis internetinis žurnalas

Linos Žigelytės multimedijos studentų darbai:

Aggie Bisselle, Racial Segregation in Cleveland, OH
Austin Cottam, Corruption in the Criminal Justice System, Juvenile Justice Profiles
Samantha Krinsky, Operation Babylift
Sara MacKechnie, How The Other Half Lived: Mapping the Evolution of Jewish Descent in The Lower East Side, 1880-1930

Epizodo autorius ir fotografas: Karolis Vyšniauskas
Muzikos kompozitoriai: Kata Bitowt ir Martynas Gailius
Interviu įrašytas Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos garso įrašų studijoje, garso režisierė Kata Bitowt
Už pagalbą rengiant epizodą dėkojame Gabriel Pietrorazio ir Indrei Kiršaitei 

***

„Nyla“ podkaste kas savaitę tiriame socialines ir kultūrines temas. Kviečiame išgirsti visus epizodus ir palaikyti podkastą per „Patreon“


Support us: