NYLA Live

Amžizmas – paskutinė toleruojama diskriminacijos forma?

Download

Tu nesi senas, kol kiti nenusprendžia, kad esi. Amžizmas, arba žmonių vertinimas pagal amžių, pasireiškia subtiliomis formomis – pavyzdžiui, vyresnių žmonių nekviečiant į darbo pokalbius ar atsisakant drausti kelionių draudimu. „Jauni žmonės tiesiog yra protingesni“, – 2007-aisiais pasakė tuomet 23-ejų Markas Zuckerbergas, „Facebook“ įkūrėjas. Jauną amžių matyti kaip privalumą yra įprasta net ir tarp tų žmonių, kurie kitas diskriminacijos formas – pagal lytį, tautybę ar odos spalvą – lengvai pamatytų ir pasmerktų.

Spalį „Sirenų“ teatro festivalio, daug dėmesio skyrusio skirtingų kartų temai, diskusijų erdvėje kalbėjome apie amžizmą Lietuvoje. Pokalbio metu išsiaiškinome, kad net trečdalis vyresnių žmonių Lietuvoje jaučiasi vieniši. Tad kaip sukurti visuomenę, kurioje amžius nėra barjeras gyventi pilnavertišką gyvenimą?

(norėdami išgirsti diskusiją, paspauskite „Play“ mygtuką aukščiau)

Diskusijos dalyviai: Gražina Rapolienė, Vilniaus universiteto filosofijos fakulteto daktarė, disertacijos „Ar senatvė yra stigma? Senėjimo tapatumas Lietuvoje“ autorė; Regina Dovidavičiūtė – trečiojo amžiaus universitetų, skatinančių mokytis visą gyvenimą, asociacijos vicepirmininkė; Algirdas Davidavičius – filosofas, Vytauto Didžiojo universiteto dėstytojas, Vilniaus politikos analizės instituto ekspertas.

Diskusiją moderavo „Nyla“ podkasto redaktorius Karolis Vyšniauskas

2019-aisiais pirmą kartą žmonijos istorijoje vyresnių nei 65-erių metų žmonių tapo daugiau nei 5-erių metų.

Diskusijos moderatorius: Karolis Vyšniauskas
Redaktorė: Martyna Šulskutė
Fotografė: Severina Venckutė
Fotoredaktorius: Artūras Morozovas
Muzikos kompozitorius: Martynas Gailius
Už pagalbą rengiant diskusiją dėkojame Ringailei Papartytei ir visai „Sirenų“ komandai
Diskusiją įkvėpė straipsnis Why Ageism Never Gets Old by Tad Friend, New Yorker

***

„Nyla“ podkaste kas savaitę tiriame socialines ir kultūrines temas. Kviečiame išgirsti visus epizodus ir palaikyti podkastą per „Patreon“


Support us: